Jipinův blog

Vítejte na stránkách Jipina…

Winterhilfe

Během 2.světové války, se v Německu a u nás v Sudetech, dávaly odměnou za finanční nebo materiální pomoc Německým vojákům na frontě (zejména pak během zimního tažení na Rusko) různé upomínkové předměty. Mezi nejzajímavější z nich určitě patří:

Porcelánové miniaturní figurky, zobrazující pohádkové postavy (Rubezahl, sněhurka, ježibaba, princezna, kocour v botách…), nebo povolání (tesař, číšník, pošťák, výpravčí, montér, kuchař…), dále ptáčky, motýli a můry. Tyto figurky jsou ručně malované a moc pěkně provedené.

Skleněné winterhilfky, s vybroušenými nebo vylitými motivy květin, hmyzu, slavných postav Německých dějin, či reliéfy měst.

Plastové winterhilfky, jež znázorňují městské znaky, reliéfy městských dominant, vlaječky armádních skupin, figurky vojáčků a techniky…

Kovové odznáčky, miniatury vojenské výstroje, miniatury dopravních značek…

6 comments

6 Comments so far

 1. Jarda November 5th, 2011 12:10

  Potěšila mě Vaše stránka… Jako malý jsem na zahradě našel porcelánovou figurku (na fotografii sbírky figurek, druhá v pořadí)… Aź teď jsem se dozvěděl její původ. Jelikož bydlím ve městě s dlouholetou historií výroby porcelánu, na mnoha místech se vyskytovala navážka z porcelánky. Domníval jsem se, že pochází právě odtud… :-)

 2. admin November 5th, 2011 18:17

  Díky za pochvalu, tyto figurky jsou opravdu pěkné,gratuluji k nálezu.
  Jipin

 3. redfox March 27th, 2012 21:02

  potom byly dřevěné,ve formě poštovních známek,a celkem 1000 různých sériích -jakože tisíciletá říše ,jsou to hezké věci které sbírám řadu let i když prakticky bezcenné ale kopu skládky co to jde .

 4. admin March 28th, 2012 22:36

  Redfox:Jo, máte pravdu, ale na ty se v zemi tolik nenaráží, nebo jsou ne padrť, sám žádnou takovou nemám, tak jsem o nich nepsal…ať se daří,Jipin

 5. Boby October 15th, 2012 12:34

  Dobrý den
  Sbírám Winterhilfky již 12 let . Ozve se nějaký sběratel na možnou výměnu?

 6. Mirek March 15th, 2013 12:50

  kdo sbírá winterhilffe,může se ozvat na sazava5@seznam.cz
  na výměnu i informace

Odpovědět

boinkme

boinkme